تاریخچه رنو در ایران

تاریخ حضور رنو در ایران، به سالهای خیلی دور بر می گردد. اولین خودرو رنو در سال ۱۲۹۷ هجری شمسی به ایران وارد شد. اما حضور رنو به عنوان خودروساز در ایران، تاریخی جوان تر دارد. رنو در سال ۱۳۸۱ با امضای قراردادی با سازمان گسترش و نوسازی به ایران آمد تا شریک استراتژیک صنعت خودروی ایران باشد. در اسفند ۱۳۸۲، توافقنامه اولیه تاسیس جوینت ونچری که بعدها رنو پارس نامیده شد به امضا رسید. رنو پارس، به عنوان نخستین جوینت ونچر صنعت خودروی ایران پس از انقلاب، در اردیبهشت ماه ۱۳۸۳ با سرمایه گذاری مشترک رنو و سازمان گسترش و نوسازی ایران تاسیس شد. ۵۱ درصد سهام رنوپارس در اختیار رنو اس آ اس و ۴۹ درصد در اختیار شرکای ایرانی است. تولید خودروهای رنو در قالب این همکاری، در خطوط تولید شرکتهای ایران خودرو و پارس خودرو صورت می گیرد.
نخستین خودروی تولیدی رنو در ایران در قالب رنو پارس تندر۹۰ بود. تولید تندر۹۰ در اسفندماه ۱۳۸۵ در پارس خودرو و در اردیبهشت ۱۳۸۶ در ایران خودرو آغاز شد.
در سال ۱۳۸۵، رنو جوینت ونچر جدیدی را به عنوان واحد تولیدی خود در ایران راه اندازی کرد: شرکت اتوشاسی اینترنشنال پارس با ظرفیت سالانه ۲۳۰ هزار دستگاه، تنها تولید کننده شاسی های خودروهای تولیدی رنو در ایران است. ۷۷ درصد سهام این شرکت در اختیار رنو اس.آ.اس و ۲۳ درصد در دست شرکت ربات ماشین است.
در اردیبهشت ۱۳۸۹ تولید مگان در پارس خودرو شروع شد و در همان سال، در تیرماه ۱۳۸۹، رنو موفق شد موتور تندر۹۰ را در مگاموتور به تولید برساند.
در شهریور ۱۳۹۰، تولید رنو در ایران از مرز ۲۰۰ هزار خودرو گذشت. در آبان ۱۳۹۱ این رقم به ۳۰۰ هزار رسید و در خرداد ماه ۱۳۹۲، رنو ۴۰۰ هزارتایی شد.
در تیرماه ۱۳۹۳، تولید تندر۹۰ پیکاپ، با کیفیت‌ترین وانت تولیدی ایران در ایران خودرو آغاز شد و در شهریور ۱۳۹۴، ستون دوم برند رنو در ایران، رنو ساندرو، در پارس خودرو به تولید انبوه رسید. در مردادماه ۱۳۹۵، تولیدات این خودروساز فرانسوی در ایران، از مرز ۵۰۰ هزار دستگاه گذشت. سرانجام با تولید ساندرو استپ‌وی در مهرماه ۱۳۹۵ در پارس خودرو، از جوان ترین چهره خودروهای ساخت ایران رنو رونمایی شد.

نگین خودرو، دیگر شرکتی که اقدام به واردات محصولات لوکس تر خودروهای رنو به داخل ایران کرد می باشد. از محصولاتی که این شرکت وارد کشور کرد می توان به رنو تالیسمان، نیو کولیوس، داستر، لتیتیود، کپچر، سیمبل، سفران، اسکالا، فلوئنس اشاره کرد. این خودروها با مناسب ترین قیمت و همچین بهترین خدمات دهی در زمان خود نسبت به رقبا به علاقه مندان این برند عرضه گردید.
در مهرماه ۱۳۹۵، همکاری های رنو و ایران وارد فاز جدیدی شد. این خودرو ساز فرانسوی پس از ۱۳ سال حضور بی وقفه در ایران، تفاهم نامه‌ای جدید با سازمان گسترش و نوسازی ایران امضا کرد که دربرگیرنده تاسیس جوینت ونچری جدید، ایجاد مرکز مهندسی و خرید رنو برای حمایت از قطعه سازان ایرانی، راه اندازی شبکه پخش، فروش و خدمات پس از فروش و تولید دو مدل از جدیدترین خودروهای رنو در دنیا است. در قالب جدید همکاری، رنو سایت تولیدی خود را خواهد داشت. ظرفیت سالانه این سایت، ۱۵۰ هزار دستگاه در سال خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید